Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Pokračovat

Teplárna České Budějovice a.s. » Výroba a distribuce » Výroba tepla

Výroba tepla

pondělí, 12. září 2011

 

 

Teplárna České Budějovice, a.s má již dlouholetou tradici v zajišťování energie pro město České Budějovice. Teplo patří k základním produktům teplárny a je prostřednictvím tepelných rozvodů dodáváno do průmyslových společností, škol, správních budov, kulturních a zdravotnických zařízení a bytů na území města. Právě výroba, nákup a prodej tepla a teplé užitkové vody a kondenzátu ve spojení s jejich rozvodem je dominantní činností naší společnosti.

Teplo je vyráběno spalováním hnědého energetického uhlí a zemního plynu. Teplárna České Budějovice, a.s. využívá k výrobě tepla tzv. kombinované technologie, při které současně s výrobou tepla dochází k výrobě elektřiny. Tento způsob produkce tepla zajišťuje, že energie obsažená v palivu je využívána na maximum a je také šetrný k životnímu prostředí. Elektřina je produkována dvěma tzv. protitlakými odběrovými turbínami umístěnými v základním závodě na Novohradské ulici a nově také kondenzační turbínou. Ta byla postavena v letech 2008-2011 jako kondenzační stupeň stávajících odběrových turbín. Její využití je především v stabilizaci letního provozu teplárny, kdy vlivem stále se snižující dodávky technologické páry podnikům již docházelo k problémům s provozem technologií, především kotlů, pod minimální výkony zařízení. Elektřina je následně dodávána distribučním společnostem.

Teplo je dodáváno ke spotřebiteli prostřednictvím teplonosné látky. Tou je pára eventuelně horká nebo teplá voda. Vlastní výroba tepla probíhá tak, že teplo obsažené v palivu a uvolněné spálením tohoto paliva ohřívá vodu proudící trubkovými svazky uvnitř kotle k bodu varu a přeměňuje ji v tzv. přehřátou páru o teplotě 535°C a tlaku 9,35 MPa. Tato pára je vedena do parní turbíny, kde odevzdá část své vnitřní energie přeměnou na mechanickou práci a následně je vedena buď do městské tepelné sítě nebo na kondenzační stupeň. Pára proudící do sítě má teplotu 220°C a tlak 0,7 - 0,8 MPa. V menší míře je na území města provozována parní síť s parou o tlaku 1,6 MPa a teplotě 240°C. Tato takzvaná technologická pára zásobuje odběratele, kteří využívají tepla v ní obsaženého k technologickým účelům (pro rozmanité výrobní procesy).

Teplo je k zákazníkům dodáváno prostřednictvím primární sítě CZT, která se skládá z parních rozvodů o délce 97,3 km a horkovodních rozvodů o délce 22,9 km. Přes tuto síť je teplo dodáno do 496 výměníkových stanic na území města České Budějovice, z toho je v majetku a.s. Teplárna České Budějovice 138 výměníkových stanic včetně 3 plynových kotelen. Na výměníkové stanice v majetku a.s. Teplárna České Budějovice navazují sekundární dvoutrubkové a čtyřtrubkové teplovodní rozvody o celkové délce 46,8 km, které končí na patách zásobovaných objektů.
 

 

Postup při zájmu o odběr tepla Ceníky

 

Naposledy upraveno 7.4.2016, 14:15

 
 

Přihlášení

 
 
 
Přihlásit se
 

Hlášení poruch

Hlášení poruch - nonstop

tel.: +420 389 003 222
mob.: +420 729 903 222
e-mail: dispecink@teplarna-cb.cz
 
Nahlásit poruchu
 
 

19.7.2019

Nejsou hlášeny žádné poruchy
 
Historie poruch