Horkovod na Pražském předměstí získal titul Projekt roku 2013

TISKOVÁ ZPRÁVA

České Budějovice, 24. dubna 2014

Významné snížení tepelných ztrát o více než 31 tisíc giga joulů za rok a posílení efektivnosti distribuce tepla rozhodlo o tom, že nahrazování parovodu horkovodem na Pražském předměstí v Českých Budějovicích získalo titul Projekt roku 2013. Oznámila to výkonná rada Teplárenského sdružení ČR.

„Velmi mě to těší, protože ocenění získal náročný projekt, který jsme zvládli během velmi krátké doby mezi dvěma topnými sezónami. Vždyť ještě začátkem loňského června se v chladném počasí topilo. Uznání za vstřícnost tak patří i obyvatelům této části města, protože každou takovou akci provází stavební ruch a technologické odstávky,“ uvedl Miroslav Houfek, předseda představenstva Teplárny České Budějovice, která byla investorem.

„Našim cílem je modernizací distribuční sítě a dalšími opatřeními meziročně ušetřit 1,5 procenta ročního prodeje energií zákazníkům. Významným snížením tepelných ztrát zároveň snížíme i množství vypouštěných emisí, protože spálíme méně uhlí,“ říká Martin Žahourek, místopředseda představenstva teplárny. Pokles emisí je značný. Konkrétně jde ročně o 21,3 tuny SO2, 7,8 tun NOx a 4,3 tun CO2. To vše je v souladu se směrnicí Rady Evropy a Evropského parlamentu o snižování vlastních ztrát a nákladů na distribuci v teplárenství a zvýšení její efektivity a účinnosti.

Projekt napojení Pražského předměstí, dosud zásobovaného parovodem, na horkovod na levém břehu řeky Vltavy z let 2006 a 2007, začal loni v červenci a během několika měsíců byl dokončen. Vyměnily se téměř dva kilometry dožívajícího a předimenzovaného parovodního potrubí, a na moderní horkovodní systém bylo přepojeno 2802 bytů a také například budovy Zdravotně – sociální fakulty a kolejí Jihočeské univerzity nebo obchodní a sportovní centrum. Teplo do nich dodává 6 výměníkových stanic, vybavených novými technologiemi, s výkonem 21 840 kW.

Investice stála 73,3 milionů Kč bez DPH. Z ní 23 milionů Kč, tedy maximálně možnou část, pokryly dotace z Fondu OPŽP a Fondu soudržnosti EU. Část financování pokryl i bankovní úvěr z linky Evropské investiční banky s grantem ve výši 163 tisíc eur na podporu životního prostředí a snížení tepelných ztrát.

Součástí stavby byl i nový protlak páteřní trasy pod frekventovanou čtyřproudou levobřežní komunikací a Plzeňskou ulicí a také zvýšení technologické lávky přes řeku Vltavu o 1,2 metru, aby nebyl ohrožen bezpečný provoz horkovodu ani v době povodně.

Nyní se připravuje II. etapa rekonstrukce sítí v délce 2 209 metrů, která začne letos v létě a přímo na tuto stavbu naváže. Na horkovod připojí dalších 6 výměníkových stanic v oblasti Pražského předměstí o celkovém výkonu 27 720 kW.

I tento projekt vychází z dlouhodobé koncepce provozu a rozvoje sítí centrálního zásobování tepla v Českých Budějovicích. Koncepce vznikala v letech 2012 a 2013 a přímo navazuje na schválenou Koncepci podnikatelské činnosti teplárny. Ta od roku 2012 disponuje kompletním auditem všech svých parovodů a horkovodů a má tedy detailní přehled o stavu těchto primárních sítí. Součástí dokumentu jsou i modely řešení a další rozvoj.
***
Výměníkové stanice napojené v roce 2013 na horkovodní systém:
VS Jihočeská univerzita (1500 kW), Vltava 3 (4570), Plzeňská (3200), Pouzar (350), Čéčova (7120) a Klostermannova (5100). Celkový výkon: 21 840 kW.
Výměníkové stanice, které se v roce 2014 napojí na horkovodní systém:
VS Čéčova (3230 kW), Hálkova (1680), Bezpalec (40), Kostelní (2800), Nerudova (3170) a Klaricova (16800). Celkový výkon: 27 720 kW.




Titul Projekt roku 2013 získal Přechod Pražského předměstí z páry na horkou vodu

čtvrtek, 24. dubna 2014

Ocenění Křišťálový komín získal Horkovod

Teplárenské sdružení ČR na Dnech teplárenství a energetiky ocenilo křišťálovými komíny Projekty roku 2013. Tradiční vyhlášení výsledků 12. ročníku Projektů roku proběhlo 23. dubna při slavnostním večeru Dnů teplárenství a energetiky v Tereziánském dvoře v Hradci Králové. Ceny Projektům roku předával předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

Titul Projekt roku v soustavách zásobování teplem a chladem za rok 2013 získala v kategorii: Snížení tepelných ztrát – přechod na efektivnější horkovodní rozvody naše akciová společnost Teplárna České Budějovice za projekt Přechod Pražského předměstí z páry na horkou vodu.

Dožívající parovod nahradila Teplárna České Budějovice, a.s. novým dvoukilometrovým horkovodem z předizolovaného potrubí z centrální předávací stanice až na sídliště Pražské předměstí. Po trase horkovodu byl proveden protlak potrubí pod frekventovanou Plzeňskou ulicí a horkovod překonal řeku po zvednuté rekonstruované technologické lávce. Na horkovodní systém bylo přepojeno 6 výměníkových stanic, jejichž technologická zařízení byla zrekonstruována z parního na horkovodní provoz. Stanice zásobují teplem 2802 bytů. Přechodem na efektivnější horkovody dochází k výraznému snížení tepelných ztrát o 31 000 GJ za rok i ke snížení emisí SO2, NOx, prachu a CO2.

Foto: Cenu Křišťálový komín za nejlepší Projekt roku 2013 převzali v Hradci Králové Ing. Miroslav Houfek (předseda představenstva Teplárna České Budějovice a.s.) a Mgr. Martin Žahourek (místopředseda představenstva Teplárna České Budějovice, a.s.) z rukou předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Ing. Mirka Topolánka.