Bojujeme o křišťálový komín hned ve třech kategoriích

středa, 16. března 2016

Teplárenské sdružení právě zveřejnilo nominace v soutěži Projekt roku 2015

Teplárně České Budějovice se podařilo nominovat do tří kategorií. Projekt nového horkovodu pro Pražské předměstí etapa II. a III. našel místo v kategorii “Snížení tepelných ztrát – přechod na horkovody”, v kategorii “Modernizace a rozvoj dálkového zásobování teplem” teplárna figuruje díky připojení nových odběratelů při konverzi parních rozvodů a konečně do nejobsazenější kategorie „Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší“ byla vybrána nejvýznamnější investice v dějinách teplárny, projekt odsíření obou uhelných kotlů K11 a K12.

Vítězové převezmou své křišťálové komíny na slavnostním večeru “Dnů teplárenství a energetiky” dne 26. dubna v Hradci Králové.

A jaké budějovické akce se vlastně v soutěži prezentují?

Kategorie: „Snížení tepelných ztrát – přechod na horkovody“, projekt: Nové horkovody na Pražském předměstí – 3,7 km za bezmála 99 milionů

Vedoucí oddělení investic teplárny Petr Pelikán vysvětluje: „Aby bylo možné snížit tepelné ztráty a zefektivnit celý rozvodný systém, vyměnilo se dosluhující parovodní potrubí za nové horkovodní. V roce 2015 se podařilo celý projekt konverze parních rozvodů a rozšíření horkovodní sítě na Pražském předměstí rozdělený na 3 etapy dokončit a uvést do provozu. Na nových 3,73 km horkovodních rozvodech v rámci II. a III. etapy (pozn. nominovány v katerorii jako společný projekt) byla vyměněna technologická zařízení 13 výměníkových stanic a na ně napojeno 4 443 domácností a 188 nebytových jednotek. Roční úspora tepla byla vyčíslena na 21 000 GJ. Za první etapu tohoto projektu jsme v roce 2013 získali křišťálový komín právě my a bylo by skvělé vítězství za jeho pokračování zopakovat.“

Kategorie: „Modernizace a rozvoj dálkového zásobování teplem“, projekt: Nová připojení při konverzi parních rozvodů 2015

V této kategorii se teplárna ocitla díky 38 nově připojeným bytovým jednotkám a několika komerčním prostorám s celkovým odběrem téměř 3 896 GJ, vše proběhlo v rámci výše uvedeného projektu v lokalitě Pražského předměstí.

Kategorie: „Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší“, projekt: Snížení emisí kotlů K11 a K12 za 472 milionů

Petr Pelikán k situaci před zahájením stavby odsíření říká: „V Teplárně České Budějovice byly provozovány dva plynové kotle K9 a K10 a dále uhelné kotle K11 a K12 (oba s parním výkonem 150 t/hod.). Uhelné kotle K11 a K12 neměly instalované zařízení pro odsíření spalin a snížení emisí NOx. Vzhledem k novým zákonným limitům emisí SO2 a NOx platným od roku 2016 bylo nutné u těchto kotlů vybudovat odsiřovací zařízení a zařízení na snížení emisí NOx.“ Pro odsíření byla zvolena metoda mokré vápencové vypírky s použitím mletého vápence jako reagentu, vedlejší produkt odsíření je tzv. “zahuštěná sádrovcová suspenze”. Součástí odsíření je míchací centrum pro výrobu certifikovaných materiálů, např. granulátu pro technickou rekultivaci. Výstupní hodnota koncentrace SO2 v suchých spalinách a koncentraci O2 6 % je maximálně 200 mg/Nm³. Pro snížení emisí NOx byly použity tzv. primární a sekundární opatření. Primární opatření spočívají v modifikaci spalování a jsou dosažena úpravami na kotli. Sekundární opatření bylo řešeno metodou nekatalytické denitrifikace (SNCR). Při této metodě je jako redukční činidlo, které je vstřikováno do spalovací komory kotle, použit vodný roztok močoviny. Výstupní hodnota koncentrace NOx na K11 v suchých spalinách a koncentraci O2 6 % je maximálně 200 mg/Nm³.

Celou tiskovou zprávu k nominacím v soutěži čtěte na:

O křišťálové komíny se utká šestnáct nominovaných projektů