Cena tepla se v Českých Budějovicích v roce 2015 prakticky nezmění

České Budějovice, 24. listopadu 2014

Cena tepla se v Českých Budějovicích v roce 2015 prakticky nezmění. Oproti letošku se zvýší v průměru pouze o 0,57 procenta. Konkrétně pro domácnosti, žijící ve standardním třípokojovém bytě jde o 28,75 korun za rok, včetně patnáctiprocentní daně z přidané hodnoty. „Jde o kosmetickou úpravu. Cena tepla, které vyrábíme z nízkosirnatého hnědého uhlí, v tomto případě vzroste i s daní o pouhých 1,15 korun za gigajoul. Spotřebuje-li zdejší průměrná domácnost 25 gigajoulů tepelné energie za rok, jde právě o necelých devětadvacet korun ročně,“ říká Jaroslav Panoch, člen představenstva Teplárny České Budějovice, která teplem zásobuje téměř 28 tisíc domácností.

„Od roku 2011 veřejně deklarujeme, že stabilizace cen centrálního tepla je jedním ze základních nástrojů úspěšnosti podnikatelského záměru společnosti. A tomu cena pro rok 2015 odpovídá. Proto také do modernizace teplárenských zdrojů a rozvodné sítě investujeme stovky miliónů korun, abychom zefektivnili výrobu a snížili tepelné ztráty v sítích. Zároveň systematicky hledáme vnitřní rezervy formou výběrových řízení a elektronických aukcí. Pomáhá nám i dlouhodobá obchodní smlouva s hlavním dodavatelem paliva,“ vysvětluje Miroslav Houfek, předseda představenstva. Právě nákup uhlí tvoří nejvyšší část ceny tepla. Součástí investic je třeba nahrazování zastaralých parovodů moderními horkovody, na které jen loni a letos firma vydala přes 140 milionů korun.

Profesní Teplárenské sdružení České republiky minulý týden odhadlo, že domácnosti za teplo z hnědého uhlí příští rok zaplatí až o pět procent víc. Odhad vycházel z průzkumu mezi členy sdružení, zásobující téměř 1,2 milionu bytů ve 167 městech a obcích. Zároveň sdružení uvedlo, že růst mohou kompenzovat přeplatky z minulé velmi teplé zimy. Průměrná cena tepla z tepláren na uhlí na začátku tohoto roku v Česku činila asi 545 Kč/GJ, průměrná cena tepla z ostatních zdrojů, hlavně zemního plynu, asi 625 Kč/GJ.

Teplárna, v níž město České Budějovice vlastní 80 procent akcií, tak odmítá mylnou informaci serveru iDnes (19. 11.), který v ekonomické rubrice uvedl, že právě v jihočeské metropoli by se mělo teplo domácnostem v příštím roce zdražovat o 3 až 5 procent.

Naším cílem je mít v Českých Budějovicích centrální systém zásobování teplem, který odpovídá 21. století. Včetně navazujících služeb a samozřejmě i cen,“ dodává Martin Žahourek, místopředseda představenstva.

Majoritním akcionářem Teplárny, jednoho z největších teplárenských provozů v Česku, je s 80 procenty akcií město České Budějovice.