Cenová stabilita a přehlednost předcházejí vysokým nedoplatkům

Česká média v květnu informovala o případech obyvatel některých měst, kde domácnosti, které odebírají dálkové teplo a teplou vodu, mají zaplatit vysoké nedoplatky až 80 tisíc korun. Takové překvapení podle médií čekalo nyní na konci topné sezony na obyvatele měst Slaný, Luby na Chebsku, Podbořany  nebo Kozlov na Olomoucku. V Českých Budějovicích nic takového nehrozí.

„Naše městská teplárna, která vyrábí energie a zároveň ve městě vlastní celou soustavu zásobování teplem, provádí vyúčtování tepla na vytápění měsíčně. Každý měsíc jsou tudíž zákazníci informováni o tom, kolik tepla spotřebovali a kolik mají uhradit. Přeplatky a nedoplatky se tedy řeší také měsíčně. Problém s narůstajícími pohledávkami neevidujeme. Drobné pohledávky jsou na běžné, tzn. minimální úrovni,“ uvedl předseda představenstva Václav Král na dotaz České televize.

Dodávky teplé užitkové vody, které se vyúčtovávají jedenkrát za ukončený kalendářní rok, byly za rok 2022 vyúčtovány v lednu 2023 a počátkem května jsou všechny plně uhrazeny.

„V případě dodávky tepelné energie a teplé vody do  bytových domů jsou našimi zákazníky jednotlivé domy, tedy například SVJ nebo bytová družstva. Rozúčtování na jednotlivé byty pak provádí jednotliví správci či správcovské společnosti, kteří také stanovují měsíční zálohy za poskytované služby pro byty a následně provádějí každoroční rozúčtování veškerých nákladů na jednotlivé bytové a nebytové jednotky. Ani od těchto správcovských firem nám není znám žádný problém s vysokými nedoplatky,“ uvedl Václav Král.