Českobudějovická teplárna odolává vnějším tlakům a ceny zvýší jen o osm procent

O osm procent se od ledna 2022 upraví cena tepla pro 30 tisíc domácností napojených na distribuční systém Teplárny České Budějovice. Na patě objektu tak gigajoule tepla bude stát nově 691 korun včetně DPH.

„Při průměrné roční spotřebě domácnosti 21 gigajoulů na vytápění a ohřev teplé vody tak budou nové náklady pro byt zvýšeny přibližně o osmdesát korun měsíčně včetně DPH,“ uvedl Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva teplárny, jejímž jediným vlastníkem je město.

Růst ceny je způsoben bezprecedentní situací na energetických trzích související se současnou evropskou energetickou krizí. Zvláště pak skokovým zdražováním emisních povolenek a zejména očekávanou inflací na úrovni zhruba šesti procent. Ta je obecně odrazem zvýšení cen většiny nákladů každé firmy.

„Zažíváme jednu z nejsložitějších sezón nejen v energetice. Děláme maximum pro to, aby naše zákazníky nezasáhlo dramatické dvouciferné procentuální zdražení, jakého jsme svědky v jiných městech. Vyžaduje to i maximální koncentraci na burzovních trzích při nákupu povolenek i prodeji vyrobené elektřiny,“ uvedl Tomáš Kollarczyk.

Růst cen externích vstupů je ale tak zásadní, že se ani přes přijímaná opatření a systematické investice do modernizace, posilování efektivity prostřednictvím provozních úspor a maximalizaci kogenerační výroby, nelze inflaci ignorovat. Ukazuje se, že prozíravé je nezvyšovat závislost dodávek tepla na fosilním zemním plynu, jehož cena na burze rovněž strmě stoupá a pravděpodobně stále nedosáhla svého maxima.

Ještě před čtyřmi lety stála emisní povolenka za vypuštění jedné tuny CO2 8 EUR, současná cena atakuje 75 EUR. Českobudějovická teplárna provedla řadu opatření pro udržení stabilních cen tepla v krajském městě i v příštích letech, a postupně naplňuje ambiciózní Strategii pro zelené město, která vede k ekologizaci a dekarbonizaci používaných zdrojů.

Emisní povolenka tak v řádu několika let ztratí svůj vliv na hospodaření teplárny, která bude teplo a také elektřinu vyrábět z místně dostupné biomasy i komunálních odpadů a doplní ho teplo přiváděné budovaným horkovodem společnosti ČEZ z jaderné elektrárny Temelín. Tyto technologicky náročné a k životnímu prostředí ohleduplné projekty však nelze zrealizovat ze dne na den, neboť je provází náročné schvalovací veřejnoprávní procesy.

Temelínský horkovod však nabral po úpadku dodavatele stavby zpoždění, které bude podle investora ČEZ přibližně dvouleté oproti původnímu sjednanému termínu. Obě společnosti, městská teplárna a ČEZ, proto sjednaly dodatek ke smlouvě o dodávkách, která je v tuto chvíli schválena statutárními orgány obou společností a těsně před podpisem smluvních stran.

„Po vzájemné dohodě se podařilo odstranit negativní vliv případné budoucí vyšší inflace a ještě více zafixovat ceny po dobu platnosti smlouvy. ČEZ současně dodá teplárně hnědé uhlí o kvalitních parametrech. To znamená, že i před dokončením dekarbonizace by mohla být cena tepla v Českých Budějovicích stabilní. Pokud tedy evropská legislativa nevymyslí nové nástrahy podobné emisní povolence, na které snadno vydělávají burzovní spekulanti a uměle zvyšují její cenu,“ uzavřel Tomáš Kollarczyk.