Dnes zasedala rada města, která vykonává práva jediného akcionáře teplárny

Teplárna je stabilním energetickým pilířem Českých Budějovic i v těžkých dobách, jak zde zaznělo.

Rok 2021 se do dějin města zapíše jako další rok poznamenaný pandemií COVID 19, ve kterém však městská teplárna dodávala stabilně a spolehlivě energie všem svým zákazníkům a zajišťovala komplexní služby včetně nepřetržitého dispečinku.

„I přes složitý rok, provázený mnoha interními opatřeními proti šíření covidové pandemie, městská teplárna prokázala, že je skutečným energetickým pilířem města. Udržela stabilní cenu tepla formovanou „pouze“ o inflaci. Neomezila provoz,  pokračovala v investicích směřujících k využívání lokáních bezemisních a obnovitelných zdrojů a také dále rozšiřovala svou distribuční síť. Zisk za rok 2021 před zdaněním 23,9 milionů korun bude i letos ponechán ve společnosti na další investice. Budou z toho mít prospěch všichni. Nejenom ti, kteří sdílí tuto společnou energetickou infrastrukturu, ale vzhledem ke snaze o další zlepšování životního prostředí také celá metropole. Pro obyvatele města to jsou bezesporu dobré zprávy,“ uvedl Jiří Svoboda, českobudějovický primátor po dnešní valné hromadě.

„Hlavním palivem je stále hnědé uhlí s podílem 99 procent. Jedná se o léty prověřené, ekologizované palivo pocházející z českých dolů. Změna se očekává už v topné sezoně 2023/24, kdy bude dokončen napáječ z Temelína a jako nový bezemisní zdroj ho napojíme na naši horkovodní distribuční síť. Ročně nahradí zhruba 80 tisíc tun uhlí. Následně zprovozníme nový kotel, ve kterém bude umožněno využívat dřevní štěpku. To je další, místně dostupný, obnovitelný zdroj energie a spotřeba uhlí tak klesne o další desítky tisíc tun. Tyto investice nejsou zadarmo, ale jsme přesvědčeni, že je v dlouhodobém horizontu naši zákazníci i veřejnost ocení. Probíhající modernizace zajistí fungování podniku na další desítky let a zvýší kvalitu i komfort poskytovaných služeb,“ vysvětluje Václav Král, předseda představenstva teplárny. A dodává, že koncem desetiletí tento palivový mix doplní ještě zařízení na energetické využívání odpadů, jehož příprava pokračuje. Teplárna za tímto účelem založila 100% dceřinou akciovou společnost ZEVO Vráto a po více než roční analýze dopadů projektu na životní prostředí a veřejném projednání získala od ministerstva souhlasné stanovisko.

Teplárna České Budějovice v roce 2021 prodala 1623 TJ tepla, z nichž více než polovinu odebraly průmyslové podniky a infrastruktura se 1218 odběrateli. Zbytek připadl na topení a ohřev vody ve 29 503 domácnostech. Na meziročním zvýšení produkce o více než 9 procent měly vliv nejen nové odběry, ale také chladnější počasí s průměrnou roční teplotou 9,21 °C. Šlo o nejchladnější topnou sezónu za posledních 11 let. Trvala 259 dní, o osm více než ta předchozí.

„Hospodaření společnosti udržujeme ve velmi dobré kondici při stabilních cenách pro zákazníky. Nejvíce se projevují přínosy zrealizovaných investic a provozních úspor generovaných díky efektivní a pečlivé optimalizaci zařazování zdrojů do výroby včetně růstu objemu prodané elektřiny. Tímto dodatečným výnosem pak stabilizujeme ceny tepla pro zákazníky. Nicméně nepromyšlené a špatně nastavené nástroje evropské politiky Green Deal vydatně zkouší, co všechno ještě česká energetika, průmysl a domácnosti vydrží,“ uvedl při zhodnocení minulého fiskálního roku Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva.

Teplárna loni prodala 106 178 MWh elektřiny, což představovalo výrazný meziroční nárůst o 41 procent. Tržby z prodeje této komodity se tak meziročně zvýšily o více než 44 milionů Kč. Projevil se tak zejména celoroční provoz nově upraveného turbogenerátoru TG6 a jeho úspěšné zařazení do soustavy výrobních zdrojů.

„Pokračujeme ve významném snižování množství emisí vypouštěných do ovzduší a plníme opět zpřísněné emisní limity, které vstoupily v platnost 17. srpna 2021. Snažíme se rozumnou cestou dosáhnout také redukce skleníkových plynů. Daří se to především díky pečlivému plánování výroby. Například zavádíme také prvky umělé inteligence v podobě nových softwarových nástrojů, které využíváme jako podporu těchto procesů. Dramatického snížení emisí se pak dočkáme po zprovoznění již zmíněných velkých investic do nových zdrojů, které zajistí řízený a bezpečný odklon od fosilních paliv,“ dodal Martin Žahourek, člen představenstva společnosti.