Dopravu v Suchém Vrbném omezí stavba horkovodu. Dobrovodskou čeká více než dvouměsíční uzavírka

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 1. března 2019

Pokračující výměna už nevyhovujícího parního potrubí za horkovodní omezí automobilovou dopravu v českobudějovické čtvrti Suché Vrbné. Nejvýraznějším opatřením bude uzavírka Dobrovodské ulice v úseku od světelné křižovatky U Lávky po Vodní ulici. Ta začne 11. března a potrvá až do 31. května. Přilehlé ulice zůstanou průjezdné, objízdné trasy budou vyznačeny.

Po skončení prací na horkovodu, ještě v době uzavírky, dostane tento úsek nový asfaltový povrch, který zajistí Správa a údržba silnic Jihočeského kraje.

Výstavba 3528 metrů dlouhého horkovodu v Suchém Vrbném začala loni položením 180 metrů nového potrubí mezi ulicemi Vodní a Pod lékárnou. Je rozdělena do několika etap a postupně se dotkne také ulic E. Beneše, Fr. Škroupa, Ledenická, Čsl. Legií a Jiřího z Poděbrad. Práce jsou naplánované až do konce letošního roku. O dalších místních dočasných uzavírkách a dopravních omezeních budou obyvatelé průběžně informováni.

„Horkovody představují nejefektivnější způsob distribuce dálkového tepla, a proto jejich rozšiřování věnujeme velkou pozornost,“ říká Martin Žahourek, člen představenstva Teplárny České Budějovice. Ta je investorem projektu a letos plánuje na horkovod napojit rovněž Havlíčkovu kolonii. Náklady na tyto projekty se pohybují kolem 130 milionů korun, z nichž část pokryje státní dotace.

Moderní horkovodní distribuční systém se buduje většinou v trase původního parovodu, mimo topnou sezónu. V jejím průběhu, jako nyní, ale teplárna zákazníky o teplo nepřipraví – zajistí ho provizorním propojením. Dojde pouze ke krátkému přerušení při přepojování a zprovozňování nové technologie, což se může dotknout i teplé užitkové vody. Dotčení odběratelé budou předem informováni.

„Každá taková investice v ulicích omezuje motoristy i chodce. Uvědomujeme si to, a proto je naší snahou provádět je v co nejkratších termínech, s co nejmenším dopadem do veřejného prostoru,“ uvedl Martin Žahourek. Dočasná omezení jsou pak vyvážena pokročilými technologiemi, které jsou efektivnější, snižují provozní ztráty, a tedy i množství spáleného uhlí a vypouštěných emisí. Tím zlepšují životní prostředí.

V současné době distribuční síť teplárny v Českých Budějovicích měří 164 km, z nichž je 97 km parovodů, 23 km horkovodů a 44 km teplovodů.

Jediným akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je se 100 % akcií město České Budějovice.