Na komín českobudějovické výtopny se vrátil sokol stěhovavý

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 23. října 2018

Samice sokola stěhovavého opět obsadila speciální budku ve stodvacetimetrové výšce na komíně výtopny Nové Vráto, patřící českobudějovické teplárně. Na minikameře byla poprvé vidět začátkem října a stále se vrací.

Jde již o druhý výskyt kriticky ohroženého ptáka. Poprvé se tak stalo loni v červnu, půl roku po instalaci speciální hliníkové budky pro hnízdění. K ní došlo 29. prosince 2016 ve spolupráci s ornitology. Šlo také o samici, která však ještě během listopadu ze záběrů minikamery zmizela a hnízdiště využívaly poštolky.

Chráněný dravec se tak objevil až po roce a veřejnost jeho pobyt může opět sledovat on-line na webu teplárny.

„Potvrzuje se, že jsme vybrali vhodnou lokalitu, kterou si sokol najde. Zda se usadí nebo jde jen o dočasný pobyt ale těžko říct,“ uvedl zoolog Václav Beran, který se v rámci projektu obecně prospěšné společnosti Alka Wildlife věnuje vyhledávání vhodných míst pro sokoly a zajišťuje i republikový monitoring hnízdící populace.

Ornitolog Aleš Vondrka z Národního parku Šumava soudí, že nejde o některé ze 17 mláďat, která se na Šumavě letos vylíhla osmi hnízdícím párům, neboť podle fotek jde o dospělého jedince. „Sokol stěhovavý někdy obhajuje hnízdiště, popřípadě hledá nová, již během podzimu. Je tedy možné, pokud mu budka takříkajíc padla do oka, že se ukáže i na jaře. Jeho původ bychom zjistili, jen kdyby byl okroužkovaný,“ říká.

Sokol nežije pouze ve volné přírodě, ale rozšiřuje se také do klidnějších lokalit měst, kde má dostatek potravy a relativně bezpečné hnízdění. Oboje mu prostředí kolem výtopny poskytuje. Dravci se zde vyhnou přirozeným predátorům, i když na ně ve městě číhají jiná nebezpečí jako dráty vysokého napětí nebo skleněné plochy.

„Pro nás to znamená, že lidé, kteří mají údržbu komína na starosti, musí brát ohled na chráněné dravce. Na ochozu s budkou je třeba se zdržovat krátce a tiše a nemanipulovat s ní, aby se u nás sokoli zabydleli,“ říká Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva teplárny.

Přestože populace sokola stěhovavého postupně roste, stále patří k ohroženým druhům. Na hranici vyhubení ho ve druhé polovině minulého století dostal hojně v zemědělství používaný silně toxický insekticid DDT, později zakázaný. Ten se jim do těla dostával s ulovenou kořistí a omezoval plodnost.

Veřejnost má možnost sokolí budku na komíně českobudějovické teplárny ve Výtopně Nové Vráto sledovat online na http://www.teplarna-cb.cz/hnizdo/img.php

Jediným akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je se 100 % akcií město České Budějovice.