Obyvatelé Budějovic o teplou vodu nepřijdou ani při odstávce teplárny

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 18. července 2017

Obyvatelé Českých Budějovic o teplou vodu nepřijdou ani při pravidelné letní odstávce výrobních zařízení Teplárny České Budějovice v Novohradské ulici, která slouží k revizi a technické údržbě. Letos odstávka začne v pátek 21. července večer a skončí v úterý 25. července dopoledne.

„V řadě měst se lidé v této době musí spokojit jen se studenou vodou. V Českých Budějovicích ale máme energetické zdroje teplárny rozloženy tak, že i přes nezbytnou každoroční údržbu výrobních bloků jejich odstávku odběratelé vůbec nezaznamenají,“ vysvětluje Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva teplárny.

O podobný komfort mnohde ale obyvatelé přicházejí. Bez teplé vody se na čas musí třeba obejít lidé v Mostě, Litvínově, Mladé Boleslavi, Varnsdorfu nebo na některých sídlištích v Praze. A také v jihočeských městech.

V této době se kontroluje a opraví vše, na co v topné sezóně není čas nebo to kvůli nepřetržitému provozu není ani možné. „Každoročně to je jediná možnost jak provést nutné revize strojního i elektrického zařízení a připravit je na další topnou sezonu. Pro bezpečnost a spolehlivost dodávek tepla, teplé vody a páry jsou tyto práce a preventivní prohlídky zařízení zcela zásadní,“ uvedl Martin Žahourek, člen představenstva teplárny.

Zatímco plošnému přerušení dodávek teplé vody se České Budějovice vyhnou, těm krátkodobým v několika ulicích či domech už nikoliv. Je to v místech, kde se provádějí plánované opravy teplovodů a výměníkových stanic nebo se parovodní síť přestavuje na horkovodní.

„Ani při místních odstávkách jednotlivých odběratelů, způsobených opravami, nechceme nic podcenit. Délka těchto odstávek je vždy co nejkratší podle technické náročnosti úprav. Obecně ale jednotlivé opravy realizujeme v řádu hodin. Obyvatele o tom v konkrétních místech vždy s předstihem informujeme,“ dodal Tomáš Kollarczyk. Obdobné to je i s firemní klientelou, kde například dodávka středního tlaku páry bude zajištěna podle smluvních dodávek a osobního jednání s odběrateli.

„Léto je pro teplárny stejně důležité jako vlastní topná sezóna. Energetika je provozně velmi náročná a každé opomenutí nebo zanedbání údržby se zpravidla později vymstí. A tomu chceme předcházet,“ uzavřel Martin Žahourek.

Majoritním akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je s 99,55 % akcií město České Budějovice.