Teplárna má novou dozorčí radu

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 15. července 2015

Sedm nových členů dozorčí rady a návrh smluv o výkonu funkce členů dozorčí rady, schválila dnes valná hromada akciové společnosti Teplárna České Budějovice.

Novými členy dozorčí rady se stali Michal Kohn, Roman Kubíček, Jaroslav Mach, Radek Mach, Ivan Nadberežný, Petra Šebestíková a Juraj Thoma.

Valná hromada 27. května odvolala osm z deseti členů dozorčí rady, ale na jejich místa nové členy nezvolila. Do dvou měsíců proto bylo třeba zvolit nové, což se dnes stalo.

„Dozorčí rada je nezastupitelným orgánem společnosti, a pro standardní chod firmy je její funkčnost významná,“ uvedl Miroslav Houfek, předseda představenstva.

Teplárna je prosperujícím podnikem. Loni i přes pokles výnosů, který postihl celé odvětví, vytvořila hrubý zisk 58,6 milionů Kč. O 11 milionů víc nad podnikatelský plán. Akcionáři na dividendách získali z čistého zisku 44,9 milionů přes 20 milionů Kč.

„Nebýt změn, které jsme zavedli v rámci nové koncepce rozvoje, schválené akcionáři v roce 2012, byli bychom nejspíš na úrovni tepláren, které se do radikálních vnitřních změn a úprav technologií, nepustily. Jejich výsledky jim pak neumožňují, aby svým akcionářům vypláceli podíl na zisku,“ uvedl Jaroslav Panoch, člen představenstva českobudějovické teplárny.

I přes poměrně klimaticky teplou zimu dosáhl prodej tepla v první polovině roku 2015 celkem 860 tisíc gigajoulů a meziročně vzrostl o 2,4 procenta hlavně díky získání nových zákazníků. Zisk v pololetí činil 89,4 milionů korun a vzrostl meziročně o 27,4 procenta. Také pololetní výsledky tedy potvrzuji, že teplárna patří mezi velmi dobře řízené energetické společnosti.

Gigajoul tepla se přitom letos v Českých Budějovicích prodává domácnostem za 572,60 Kč, což město řadí k těm levnějším v zemi. Víc platí zákazníci třeba v Liberci, Brně, Praze anebo v Táboře (656,47 Kč) a Strakonicích (649,29 Kč).

Hlavním akcionářem společnosti je město České Budějovice, které vlastní 99,55 procenta akcií. Na dnešní valné hromadě jej zastupoval náměstek primátora Martin Maršík.