Teplárna na investice získala 212 milionů dotací. A usiluje o další

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 19. 1. 2016

A pak, že si české firmy neumí „sáhnout“ na dotace. Českobudějovická teplárna jich během let 2012 až 2015 získala v souhrnu za 212 milionů korun z evropských a národních fondů. Využila je na podporu svých investic, především těch ekologických. V její novodobé historii to je nový prvek, protože podobné zdroje financování dříve nevyužívala. Šlo o dotace ze SFŽP, Operačního programu Životní prostředí a o granty Evropské investiční banky.

Teplárna v letech 2012 až 2015 celkem proinvestovala 780 milionů korun, z toho 640 milionů do ekologizace provozu, především výměny zastaralých rozvodů tepla za nové a do odsíření uhelných kotlů.

„Cesta k dotacím nebývá vzhledem k náročnosti pravidel snadná, ale významně investice zlevňuje. Důležitá je proto už příprava. A to jak vlastní žádosti o dotaci, tak především celého investičního záměru. To je jednoznačně nejnáročnější a také nejdůležitější část každého projektu. Lze s nadsázkou říci, že čím kvalitnější příprava, tím procesně snazší získání dotace. A tohle naši zaměstnanci zvládli výborně, “ říká Martin Žahourek, místopředseda představenstva teplárny.

Další dotace chce nyní firma získat na nové etapy modernizace teplárenského potrubí ve městě. Na roky 2016 a 2017 se například připravuje stavba horkovodního propoje z areálu teplárny v Novohradské ulici do výměníkové stanice Klaricova. Tato akce bude rozsahem a náročností zřejmě nejsložitější, neboť horkovod povede přes frekventované ulice jako je Rudolfovská, Lannova a Mánesova.

„Tím napojíme současný horkovodní distribuční systém přímo na vlastní teplárenský zdroj. To nám umožní podstatně zlepšit regulaci vlastní výroby tepelné a elektrické energie, dál ji zefektivnit a snížit distribuční ztráty,“ vysvětluje Martin Žahourek.

Majoritním akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je s 99,55 % akcií město České Budějovice.