1

Teplárna pořádá Den pro zelené město. Představí ZEVO, nabídne přednášky, exkurze do výtopny i spoustu zábavy

Výjimečnou možnost nahlédnout do energetické současnosti i budoucnosti nabídne Den pro zelené město, který českobudějovická teplárna pořádá v úterý 27. září od 9 do 18 hodin v areálu výtopny Vráto v Okružní ulici. Přístupný bude poprvé v historii a spolu s prohlídkou uhelné technologie představí projekt ZEVO Vráto.

Ten má dosluhující výtopnu z konce 80. let na tomto místě nahradit do roku 2028 a uvést tak nejnovější trendy v energetice i oběhovém hospodářství do praxe. K výrobě tepla a elektřiny bude namísto uhlí využívat komunální odpad, což se už osvědčilo ve stovkách evropských měst.

„Bude to setkání dvou světů – minulosti s budoucností. Proto jsme při organizaci letos zvolili všední den a mimo širokou veřejnost zveme i žáky základních a středních škol. Návštěvníci budou mít možnost dozvědět se odborné informace o moderních technologiích, prakticky se zapojit do různých tematických aktivit a doufám, že si při tom všem užijí také hodně zábavy,“ říká Václav Král, předseda představenstva a. s. Teplárna České Budějovice a předseda správní rady ZEVO Vráto, a.s.

„Společně s dalšími partnery této akce chceme inspirovat v tom, že dopady na životní prostředí může ovlivnit každý. A to zejména lokálně, při svých běžných každodenních aktivitách. A pokud se zvolí chytré řešení, nemusí se člověk ve svém životě ani příliš omezovat jak ve kvalitě, tak i kvantitě,“ dodal Václav Král.

Program například zahrnuje zábavně-naučné prezentace firem, které se zabývají odpadovým hospodářstvím, umí odpad třídit, recyklovat a vracet do oběhu.

Připraveny jsou dvě na sobě nezávislé, komentované vnitřní exkurze do výrobního bloku výtopny a hlubinného zásobníku uhlí. Doplní je venkovní komentovaná prohlídka areálu. Celková kapacita exkurzí je omezena, a proto je dobré si je včas zarezervovat na webu ZEVO Vráto.

Doprovodný program nabídne také možnost vylézt pod dohledem zkušených profesionálů na první ochoz vráteckého komínu, vyhlídku na okolí z koše balónu, ukázky elektromobility nebo jízdu historickou drezínou po místní železniční vlečce. Soutěžit se bude o 24 zájezdů pro dvě osoby do předvánoční Vídně, zahrnující i návštěvu tamního ikonického ZEVO, které bylo podle návrhu architekta Hundertwassera postaveno v centru rakouské metropole.

„Ve spojení s ekologickými tématy jde o unikátní akci a srdečně na ni všechny zveme. Je nejvyšší čas zastavit plýtvání surovinami. Odpady jsou krásným příkladem toho, co všechno z nich lze ještě vyrobit. Včetně elektřiny a tepla, což zároveň zvýší energetickou bezpečnost Českých Budějovic, “ uzavřel Václav Král.

DOD Zevo Vráto - mapa areálu                  DOD Zevo Vráto - program akce

Na akci se lze dopravit pravidelnými linkami MHD číslo 1, 14 a 18 nebo speciální kyvadlovou dopravou ze zastávky MHD Nádraží (u vlakového nádraží). Tyto autobusy budou jezdit v dopoledních hodinách v desetiminutových intervalech, odpoledne po půl hodinách.
Režim celé obrazovky

Detailní informace VČETNĚ REGISTRACE NA EXKURZE naleznete na webu ZEVO Vráto: https://www.zevovrato.cz/den-pro-zelene-mesto-otevre-verejnosti-dvere-vytopny-vrato-poprve-v-jeji-historii/