Teplárna přestavuje kotel. Uhlí nahradí dřevní štěpka

Rekonstrukci kotle K12 zahájila letos v září Teplárna České Budějovice. Kotel, který spaloval uhlí, byl na jaře odstaven po 43 letech fungování. S výkonem 150 tun páry za hodinu představoval jedno z klíčových výrobních zařízení. Retrofit, tedy úplná obnova stávající technologie za modernější a úspornější, v něm umožní spalovat biomasu v podobě dřevní štěpky.

Člen představenstva městské teplárny Martin Žahourek uvedl, že práce, které vyjdou na 1,5 miliardy korun, začaly nezbytnými technologickými přeložkami inženýrských sítí a postupnou demontáží kotle včetně souvisejícího technologického zařízení. Souběžně s tím se naplno rozběhly také práce na realizační a výrobní projektové dokumentaci. „Na konci letošního roku na ně naváží základové stavební práce s následnou postupnou strojní montáží nových konstrukcí budoucího kotle. V té době se bude naplno stavět také uzavřený odsávaný sklad paliva,“ přiblížil Martin Žahourek práce.

Po dokončení retrofitu v roce 2024 se výkon kotle sníží na 55 tun páry za hodinu. Určen bude zejména k optimalizaci výkonu celé teplárenské soustavy v letním a přechodném období. Vytvoří se tak vhodná kapacita pro provoz doplněný dodávkou tepla z Jaderné elektrárny Temelín v symbióze s teplem vyráběným v ZEVO Vráto.

„I tato snížená kapacita kotle K12 proto bude v kombinaci s dalšími zdroji stačit na zajištění stabilních dodávek čistého tepla zákazníkům. Provozem nového kotle na štěpku ušetříme přibližně jednu třetinu aktuálně spotřebovávaného uhlí,“ řekl Martin Žahourek.

Zahájená výstavba parního kotle na biomasu je součástí dekarbonizace výrobních zdrojů podle předloni schválené Strategie pro zelené město. Jejím cílem je ekologizace výroby, tedy kompletní výměna dosluhujících hnědouhelných kotlů za bezemisní či nízkoemisní obnovitelné zdroje energií, získávané v regionu. Dalším projektem je dokončovaný horkovodní napáječ z elektrárny Temelín a zamýšlené ZEVO Vráto, využívající jako palivo komunální odpad.

„V historii firmy a města to jsou zlomové investice. Jde o soubor navzájem provázaných projektů, které ukončí využívání fosilních paliv a obyvatelům Českých Budějovic i do budoucna zajistí bezpečné a komfortní dodávky tepla a teplé vody za stabilní a přijatelné ceny,“ uzavřel Martin Žahourek.

Teplárna nyní tepelnou energii vyrábí zejména v lokalitě Novohradská v uhelném kotli K11 z roku 1972, jehož část prošla předloni generální opravou. Tím se jeho životnost prodloužila zhruba do konce desetiletí. V té době už bude dokončeno ZEVO Vráto, po jehož zprovoznění se kotel K11 odstaví. Více než stoletá éra spalování uhlí nejprve v městské elektrárně, založené roku 1907 později přebudované na teplárnu, tak definitivně skončí. Fosilní paliva, konkrétně zemní plyn, se pak budou využívat pouze jako záloha v případě nenadálých havárií nebo při stabilizaci hoření.

Zdroj: teplarensky-zpravodaj-cislo-41