1

Teplárna soutěží o další Křišťálový komín, stanou se nové horkovody na Jihočeské univerzitě nejlepším projektem?

čtvrtek, 29. března 2018

Už za měsíc budeme znát výsledek.

Křišťálový komín je cena pro nejúspěšnější počiny v teplárenství, které každoročně uděluje Teplárenské sdružení ČR.

Českobudějovická teplárna už toto prestižní ocenění získala v roce 2013. Tehdy byl titul udělen projektu „Přechod Pražského předměstí z páry na horkou vodu“. Dožívající parovod byl nahrazen novým horkovodem z předizolovaného potrubí.

V letošním roce soutěží projekt s názvem „Konec parních rozvodů v Jihočeské univerzitě a Akademii věd ČR“, který snížil tepelné ztráty v areálu Jihočeské univerzity o 78 procent. Technické řešení, navržené teplárnou, zahrnovalo jak optimalizaci trasy přivaděče, která se zkrátila o pět set metrů, tak komplexní konverzi. Tedy nahrazení parního systému horkovodním. Pro minimalizaci ztrát bylo použito moderní předizolované potrubí. Stejnou modernizací z páry na horkou vodu prošly i tři výměníkové stanice.

Původní odběry tepla přitom byly zachovány. Tím se snížily náklady na distribuci v oblasti a vznikly významné úspory. Díky nim teplárna ročně uspoří 2539 GJ primární energie potřebné na výrobu tepla, tedy spálí o zhruba 180 tun méně uhlí a tím vyprodukuje i méně emisí.

Celý text v tiskové zprávě:

Úspory pro univerzitu přinesly českobudějovické teplárně nominaci na teplárenského Oscara