Teplárna ve své laboratoři ročně analyzuje tisíce vzorků paliv a vody

čtvrtek, 24. ledna 2019

Nyní rozšiřuje služby pro občany.

Analýzy studní, řadů či kontrolu kvality pitné vody v tzv. zkráceném fyzikálně chemickém rozboru zájemci pořídí již od 1 020 Kč bez DPH za jeden rozbor. V laboratoři vody lze provést i analýzu pro zařazení zdroje do některé z kategorií pro další úpravu na vodu pitnou.

V laboratoři paliv mají zákazníci největší zájem o úplný palivový rozbor, který vyjde na 2 500 Kč bez DPH a jedná se o stanovení obsahů vody, popela, spalného tepla a výhřevnosti, obsahů síry, dusíku, uhlíku, vodíku a kyslíku dopočtem. Kromě vzorků uhlí se vzorkují také další paliva, jako biomasa, štěpky, traviny či nedřevní pelety.

Letošními novinkami jsou měření absorbancí a přímá stanovení v UV-oblasti spektra ve vzorcích vody.

Více v tiskové zprávě:

Plných 5 683 vzorků vody a paliv analyzovala loni laboratoř Teplárny České Budějovice. V laboratoři vody šlo o 4 120 a v laboratoři paliv o 1 563 vzorků. Ty slouží ke kontrole dodržování chemických režimů teplárny, což je podmínka pro správný provoz zařízení a jeho prevenci. Týká se to hnědého uhlí, popílku, škváry, vody, kalů, suspenze a granulátu. Souběžně analyzuje další různé druhy vzorků odpadních vod.

„Výsledky analýz jsou mimo to velmi důležité pro naplnění obchodních parametrů dodávek surovin. Tedy aby uhlí, které nakupujeme, mělo parametry garantované smlouvou. Data nám zároveň slouží pro technické a provozní výpočty a tepelné bilance,“ říká Martin Žahourek, člen představenstva teplárny.

Součástí laboratoře je spektrofotometrie. Tedy analytická metoda pro měření vlastností vzorku na základě pohlcování světla různých vlnových délek spektra. Umožňuje například určit koncentrace určité látky v roztoku. Laboratoř je vybavena i zařízením na analýzy obsahu organického dusíku, chromu či niklu.

„Moderně vybavené laboratoře jsou dnes už standardem energetických zdrojů. Jsou nutnou součástí validace dodržování správného chemického režimu technologických celků jak ve výrobním zdroji, tedy na kotlích a turbogenerátorech, tak v distribuční soustavě a v místech předávání technologických médií jako je například horkovodní nebo parní systém. Zároveň zajišťují rozbory všech vstupních i výstupních surovin, tedy paliv a popelovin,“ dodal Martin Žahourek.

Neakreditované služby laboratoř poskytuje i externím zákazníkům. Lidé často chtějí jen krácený fyzikálně chemický rozbor, což je základní posouzení kvality zdroje pitné vody. Pracovníci laboratoře provádějí analýzy vod od ultračistých, přes povrchové a podzemní, až po odpadní, stejně jako kalů.