Teplárna zahájila topnou sezónu. Ohřívá už přes 28 tisíc bytů

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 21. září 2016

Nová topná sezóna začala v Českých Budějovicích dnes. A tolik bytů, aktuálně 28 033, Teplárna České Budějovice ještě teplem a teplou užitkovou vodou ve své historii nezásobovala. Poprvé překonala hranici 28 tisíc na její distribuční síť připojených bytových jednotek. Během pěti let tak jejich počet zvýšila o rovných 360. Znamená to, že každý rok se na centrální teplo připojí několik desítek nových zákazníků.

„Hodně nás to těší, protože na trhu jsou i jiné možnosti, jak teplo získat. Ale trend je zjevný – centrální teplo je stále velmi atraktivní,“ říká Eva Krejsová, vedoucí obchodního oddělení. Vysvětluje to cenou tepla i službami, které ho provázejí. To je podle ní klíčové. Lidé se nemusí starat o zřízení domovní kotelny, její obsluhu, údržbu, opravy ani revize. „Stačí si doma otočit kohoutem radiátoru a dál se o nic nestaráte,“ dodala.

Vedle bytových domů se na centrální teplo napojují i budované nové obchodní a administrativní objekty jako je IGY II na Pražské třídě a Modrá hvězda na rohu Mánesovy a Lidické třídy.

Růst zákazníků ale automaticky neznamená vyšší prodej tepla. O něm rozhoduje především počasí a délka topné sezóny. Ta letos začala později než loni a předloni, kdy tento moment nastal 9. a 3. září. Podle ministerské vyhlášky o jejím zahájení rozhoduje průměrná denní teplota. Klesne-li dva dny po sobě pod 13 stupňů Celsia a neočekává se, že další den se nad tuto hranici zvýší,

Součástí příprav byla i výměna letitých potrubí teplé užitkové vody v délce 350 metrů mezi výměníkovou stanicí a domy v ulici Staroměstská, Máj 10 a Vltava 3, kde se objevovalo nejvíc poruch. „Výměnou zastaralých trubek za nové, předizolované, se předchází poruchám a snižují provozní ztráty. Tím se zvyšuje i spolehlivost sítě,“ vysvětluje Jan Dunda, vedoucí úseku Údržba rozvodů tepla.

Teplárna zároveň připravuje přestavbu dalších části parovodní sítě na horkovodní, k níž už došlo na Pražském předměstí. Moderní materiály totiž vykazují prokazatelné nižší provozními ztráty a zvyšují tedy efektivnost provozu. O jeho podobě a zákulisí výroby i distribuce se bude moci veřejnost přesvědčit 1. října při Dnu otevřených dveří v hlavním závodě na Novohradské ulici.

Majoritním akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je s 99,55 % akcií město České Budějovice.