Teplárně patří evropské prvenství, využívá chytré regulátory Honeywellu

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 31. srpna 2016

Objeví-li se v jihočeské metropoli „chytré“ budovy, Teplárna České Budějovice bude připravena je obsluhovat prostřednictvím „inteligentních“ regulátorů EagleHawk americké společnosti Honeywell. Stala se tím první v Evropě, která je k dálkovému řízení výměníkových a domovních stanic využívá. Ve městě je instalovala už na deseti místech. Prvním se stal řídicí systém domovní předávací stanice v ulici J. Opletala 20 na sídlišti Šumava. Regulátory třeba v topné sezoně reagují na venkovní klimatické změny a celoročně řídí ohřev teplé vody podle potřeby odběratelů.

„Technický rozvoj je i v energetice velmi rychlý, a chceme-li být úspěšní, nelze ho ignorovat. Je to cesta, jak dál rozšiřovat naše služby a produkty,“ říká Pavel Hrbek, vedoucí úseku IT a správy řídicích systémů výroby. Podle něho jde o velmi vyspělou technologii s procesorem a software, kterou lze využit pro malé i velké předávací stanice s deseti stejně jako stovkami vstupů/výstupů. Podle potřeb pak stačí zařízení pouze rozšiřovat a nemusí se celé měnit.

Jak upozorňuje Jan Dunda, vedoucí úseku Údržba rozvodů tepla, tyto řídicí systémy byly vyvinuty pro optimalizaci energetických nákladů budov a poprvé byly využity právě v Českých Budějovicích. „Na to můžeme být pyšní. Zatímco největšími spotřebiteli energie v budovách jsou zdroje tepla, chladící jednotky a vzduchotechnika, v teplárenství jde o náklady na výrobu páry, tepla, teplé vody a distribuci těchto energií k zákazníkům. To je „věda“ sama o sobě – firma zde může prodělat nebo naopak ušetřit spoustu peněz,“ uvedl. Také díky poznatkům z jihočeské metropole Honeywell tyto aplikace už začíná instalovat v okolních zemích.

Přenos dat z výměníkových a domovních stanic na velín teplárny probíhá nepřetržitě přes datové sítě, vlastní optické kabely nebo vzduchem. Dispečeři tak v každém okamžiku vědí, co se v distribučních sítích děje a mohou včas na situaci reagovat. Oproti ještě nedávné době, kdy komunikace vedla přes sítě telekomunikačního operátora, se šetří až 90 procent nákladů. Další úspora vzniká tím, že se dvě desítky let staré a tedy i víc poruchové regulátory mění za nové, které zvyšují spolehlivost zařízení, provozu a dodávek tepla a teplé vody.

První regulátory Honeywell, který je lídrem trhu v systémech pro řízení tepelných regulátorů, se v českobudějovické teplárně objevily už v polovině 80. let. V 90. letech je nahradila druhá generace a nyní přišla na řadu už třetí generace regulátorů.

Majoritním akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je s 99,55 % akcií město České Budějovice.