1

Zákaznickou aplikaci CB počasí teplárna rozšířila o informace z meteostanice na Kleti

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 20. listopadu 2018

Aplikace CB počasí, využívaná majiteli mobilních telefonů, je bohatší o data z meteorologické stanice na Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa. Jde už o čtvrtou meteostanici, z níž Teplárna České Budějovice sbírá data o počasí, důležitá pro její provoz. Prostřednictvím aplikace, jejímž hlavním cílem je zákazníky informovat o odstávkách a poruchách distribuční soustavy, je pak poskytuje i veřejnosti.

„Díky tomu se důležité zprávy o případných odstávkách provozu nebo plánované údržbě našich teplovodních sítí dostanou mezi větší okruh uživatelů. Informace o aktuálním stavu počasí si lidé oblíbili a jsou velmi žádané,“ říká Martin Žahourek, člen představenstva teplárny. Ta plánuje, že přes aplikaci bude možné v budoucnu hlásit i poruchy a komunikovat s dispečinkem.

Firma systém sběru meteorologických dat buduje od ledna 2006, kdy v závodě na Novohradské uvedla do provozu první stanici, umožňující automatizované ukládání naměřených údajů. Postupně k ní přibyly další na Složišti, ve výtopně Nové Vráto a nyní také na Kleti. Zde jí vyšel vstříc senátor Ladislav Faktor, majitel rozhledny, na jejímž vrcholu je meteostanice umístěna.

Všechny stanice měří teplotu, pocitovou teplotu, tlak, relativní vlhkost, rosný bod, rychlost, směr a proběh větru a množství srážek. Stanice Novohradská a Složiště navíc ještě UV záření a výkon slunečního svitu. „Z naměřených dat pak meteostanice generuje textovou předpověď na nejbližší hodiny,“ vysvětluje Martin Žahourek.

Aplikace je zdarma dostupná pro mobilní zařízení Android pod názvem Meteo – Teplárna ČB 2.0. Aplikace pro Apple iOS se připravuje. Kromě aktuálních naměřených hodnot si lze prohlédnout také grafy historického vývoje měřených veličin za poslední den, týden, měsíc a rok.

Bonusem je potom pohled na České Budějovice z kamer umístěných na komínu teplárny v Novohradské ulici, a po dohodě s vedením města, také z kamery na střeše radnice. Vše doplňuje ještě záběr z kamery na rozhledně Kleť. Díky tomu mají uživatelé aplikace možnost porovnat strohou řeč čísel a grafů z meteostanice se záběry a alespoň virtuálně navštívit vrchol Blanského lesa za každého počasí.

Jediným akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je se 100 % akcií město České Budějovice.