Přes složité covidové období poznamenané řadou omezení ve službách, průmyslu i školství, zvýšila Teplárna České Budějovice v roce 2021 dodávku tepelné energie o téměř 9,5 procenta na 1.622 TJ a elektřiny o 41 procent na 106 178 MWh.
„V ekonomicky komplikované době, kdy nejen energetika zažívá řadu bezprecedentních šoků, jde o výborný výsledek. Naši dlouhodobou strategii máme postavenu na stabilních a udržitelných cenách tepla, péči o zákazníky a zodpovědném společenském přístupu. Znamená to mimo jiné investovat do zefektivňování výroby a distribuce, průběžně hledat provozní úspory a bedlivě sledovat vývoj cen emisních povolenek, elektřiny a samozřejmě také paliv,“ říká Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva městské teplárny
Nezanedbatelné je připojení 280 nových bytů na systém centrálního zásobování teplem. Celkový počet domácností tak několik let po sobě stoupá a blíží se už 30 tisícům. Dalšími zákazníky jsou více než dvě stovky místních firem a institucí.
Na růstu objemu prodeje tepla se projevilo i počasí. Průměrná venkovní teplota loni ve městě dosáhla 9,2 stupňů Celsia a meziročně byla o necelý stupeň nižší.
Růst dodávky elektrické energie je výsledkem především celoročního provozu nově upraveného turbogenerátoru TG6 a jeho úspěšné zařazení do soustavy výrobních zdrojů teplárny. Veškerá elektrická energie se vyrábí tzv. kogenerační formou s vysokou účinností využití primárních paliv.
„Dálkové vytápění je pro developery a investory různých objektů atraktivní volbou. Zákazníci oceňují zejména stabilitu a předvídatelnost nákladů na technologickou páru i tepelnou energii používanou k vytápění a ohřevu vody. Celková spokojenost pak pramení z komplexních služeb včetně pravidelné údržby a nepřetržitého čtyřiadvacetihodinové servisní podpory,“ dodal Tomáš Kollarczyk.
Podle Martina Žahourka z představenstva teplárny si zákazníci stále více uvědomují, jak důležitá je stabilita a bezpečnost dodávek energií a pozitivní environmentální dopady tohoto způsobu vytápění. Plnění zákonných i stanovených emisních limitů je naprostou samozřejmostí a je pod intenzivní a permanentní kontrolou k tomu určených státních institucí. To představuje jeden z největších rozdílů od lokálních topenišť, které takto nastaveným kontrolním mechanismům nejsou vystaveny a navíc nejsou ani technicky schopné takto striktní předpisy plnit.
„Celý energetický trh zažívá významnou nestabilitu a značný růst cen. I přes skokové zdražování všech energetických komodit se nám i pro letošní rok podařilo udržet ceny tepla na dobré úrovni. To z dálkového vytápění dělá v jihočeské metropoli stabilní prvek ekonomiky, bezpečnosti, spolehlivosti a také ochrany životního prostředí,“ uzavřel Martin Žahourek.