Cena za teplo z městské teplárny je pod dlouhodobým drobnohledem jejího vlastníka, Statutárního města České Budějovice. V pozici jediného akcionáře tak sleduje nejen naplňování dlouhodobé podnikatelské koncepce shrnuté do Strategie pro zelené město, zahrnující modernizaci a odchod lokální energetiky od fosilních paliv. Právě důraz akcionáře na ceny tepla a teplé vody ze systému CZT představuje pro obyvatele města příslib dlouhodobě stabilních a udržitelných cen těchto komodit.
Důkazem zodpovědného přístupu je poslední období zahrnující energetickou krizi. Zákazníci českobudějovické teplárny neprožili období dramatických a překotně se navyšujících cen za vytápění v průběhu posledních let, což je patrné z grafu.
Cena z českobudějovické teplárny zůstala vždy po celý rok zafixovaná podle předem avizovaného ceníku a jeho meziroční úpravy na přelomu let nedosahovaly ani průměrné roční inflace.
Potvrzením tohoto je i cena tepla pro rok 2024, ta v Českých Budějovicích od ledna vzrostla o 6,5 procenta. Tedy významně méně, než byla průměrná míra inflace v České republice, která za rok 2023 činila 10,7 procenta. A to je v ní zahrnut i dvouprocentní růst DPH z 10 na 12 procent. Fakticky teplárna zvýšila své ceny jen o 4,5 procenta.
Pozitivně se zde projevuje jak průběžná modernizace teplárny a její provoz, orientovaný na maximální efektivnost, ale také zprovoznění horkovodu z Temelína. Ten už představuje dodávky za stabilní ceny. „Kdybychom ho neměli, bude zdražení mnohem vyšší než 6,5 procenta,“ uvedl českobudějovický radní a jihočeský hejtman Martin Kuba.
Českobudějovické domácnosti tak za teplo letos platí 839,90 Kč za gigajoul, včetně DPH. Pro běžnou domácnost to představuje zdražení o 85,50 Kč měsíčně, tedy 1 026 Kč ročně. Není to tedy dramatická změna.
Při zohlednění zvyšujícího se vývoje českobudějovické průměrné mzdy nebo také starobního důchodu, zaplatí nejen domácnosti za „dálkové“ teplo ze svého příjmu v posledních letech čím dál nižší procento svých výdajů.