ČESKÉ BUDĚJOVICE, 5. února 2020
Aktuální chřipková epidemie, která zasáhla Jihočeský kraj, nemá v Teplárně České Budějovice vliv na nepřetržitý, pětistěnný provoz výroby a distribuce tepla a elektřiny. Je to i díky aktivitám, které firma svým zaměstnancům dlouhodobě nabízí a to včetně bezplatného očkování.
„Chřipková epidemie by znamenala absence a finanční ztráty na obou stranách, tedy u zaměstnanců i zaměstnavatele,“ říká Václav Král, předseda představenstva městské teplárny.
Její vedení již na podzim zajistilo pro své zaměstnance přednášky o zdravotní prevenci, na nichž se podíleli odborníci Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS). Hlavním tématem bylo právě očkování proti chřipce. To je ve firmě dlouhodobě součástí zaměstnaneckých benefitů, garantovaných kolektivní smlouvou, podobně jako třeba bezplatné očkování proti klíšťové encefalitidě.
Teplárna České Budějovice tak patří k zodpovědným zaměstnavatelům, kladoucím důraz na preventivní programy. Ty postupně využilo téměř 70 procent zaměstnanců. Pozitivní vliv na to má i profesionální osvěta odborníků KHS, ukazující účinnost očkování proti chřipce, zvláště ve větších kolektivech.
„Péče o zdraví zaměstnanců se všeobecně vyplácí. A jsme rádi, že tento názor sdílí i odbory,“ říká Václav Král. Zaměstnanci si v případě potřeby mohou například vybrat také dva dny volna, tzv. sick days, na které mají rovněž nárok v rámci kolektivní smlouvy. Ta zaručuje i bonus v podobě poukázek, tzv. flexi passů. „Necháváme zcela na uvážení každého, jak je využije a jak svůj volný čas tráví. Poukázky pokrývají náklady na kulturu, cestování, relaxaci, vzdělávání, sport i péči o zdraví,“ dodal předseda.
Podle docentky Květoslavy Kotrbové, ředitelky KHS Jihočeského kraje, se očkování proti chřipce ve vyspělých zemích pokládá za důležitou prevenci. „I proto jsem ráda, že teplárna patří mezi ty osvícené a zodpovědné firmy regionu, které se starají o zdraví svých zaměstnanců a tuto prevenci zařadili do svých benefitů. V kraji máme už dva týdny epidemii s nejvyšším výskytem onemocnění ze všech českých regionů, která naplno postihuje i osoby v produktivním věku,“ uvedla.
Podle dostupných informací ale na podobnou prevenci dbá stále jen třetina firem. Přitom výzkumy ukazují, že firmy nesou asi 35 procent přímých ekonomických ztrát, způsobených chřipkou, asi 7 procent pacienti a více než polovinu zaplatí stát. Proočkovanost je přitom u nás stále velmi nízká, kolem 5 až 7 procent, zatímco ve vyspělých evropských zemích je třikrát vyšší a v USA dosahuje 45 procent populace.
„Každá chřipková epidemie má významný negativní dopad na ekonomiku. Očkování je přitom nejdůležitějším opatřením, pomáhajícím snižovat počty nemocných i zemřelých. Mimochodem: V důsledku chřipky u nás ročně zemře kolem dvou tisíc lidí, což je více než při dopravních nehodách, a přitom pozornost se jí věnuje podstatně menší,“ uzavřela docentka Kotrbová.
Jediným akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je se 100 % akcií město České Budějovice.