Hnízdní budka, umístěná ve 120 metrové výšce na vráteckém komíně českobudějovické teplárny, skrývá tři sokolí samičky. Při kroužkování to zjistil ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.
„Samičky jsou zhruba 16 dnů staré a jejich stav je velmi dobrý. Váží zhruba dvacet až třicet dekagramů a plná volátka svědčí o tom, že se o ně rodiče vzorně starají,“ uvedl po sestupu na zem. Podle slov ornitologa šlo o první letos okroužkované sokoly stěhovavé v Česku.
Mezi deseti mláďaty těchto chráněných dravců, která se na komíně teplárny během posledních tří let narodila, byl zatím jediný sameček. Ten z loňska. Podle Berana je u dravců samec velmi důležitý, protože v době hnízdění musí samici krmit, aby došlo ke zdárné inkubaci vajec. V celé populaci je ale poměr pohlaví mláďat vyrovnaný, a tak až se budějovická „holčičí“ populace rozletí do okolí, partnery určitě najde.
„Žádného z okroužkovaných sokolů, kteří se loni a předloni ve Vrátě narodily, zatím žádný ornitolog neodečetl, tedy nezaznamenal,“ uvedl Václav Beran.
Každé sokolí mládě dostává dva kroužky. Jeden, odečítací, nese pouze tři znaky a je možné ho přečíst dalekohledem či pomocí fotopastí. Druhý kroužek je národní a slouží k přesné evidenci dravce v databázi kroužkovací stanice. Jeho unikátní kód slouží k jednoznačné pozdější identifikaci.
Dospělosti se dožije jen asi třetina jedinců, v přírodě přežijí jen ti nejsilnější. Samičky odlétají od svého rodiště nejméně několik desítek kilometrů, kde hledají nová teritoria. Díky podobným projektům, do nichž je zapojena i Teplárna České Budějovice, tak sokolí populace v zemi postupně sílí. Přitom před půlstoletím u nás došlo téměř k jejich vyhubení hlavně díky tehdy používaným jedovatým chemikáliím v zemědělství. Dění v sokolím příbytku lze sledovat na webu: webkamery