úterý, 3. března 2015
Tepelné ztráty mnohdy nejsou jen záležitost špatné funkce tepelné soustavy.
Pro vyhodnocení možné úspory tepla v místnosti nám stačí letmý pohled směrem k radiátoru. Je radiátor zakrytý záclonou, závěsem nebo před ním stojí nábytek? Pokud ano, nemusíme pochybovat o skutečnosti, že po odstranění těchto zábran a bez dalšího přičinění ušetříme až 40% běžné spotřeby tepla.
Podobný problém představuje i sušení prádla přímo na radiátorech, dále kdysi velmi rozšířené kryty na radiátory, které si lidé často vyrobili podle vlastních návrhů bez ohledu na tepelný výsledek jen jako doplněk do bytu a samozřejmě dlouhé žaluzie jakéhokoli typu.
Proč se ztrácí tolik tepla a kam?
Na základě fyzikálních zákonů teplo cirkuluje a stoupá vždy směrem nahoru. Z tohoto důvodu by např. záclona měla být co nejblíže oknu a ideálně končit už nad parapetem. Pokud bráníme cirkulaci tepla, končí v lepším případě ve zdi a v horším míří okenními tabulemi rovnou ven.
Existuje nejlepší místo pro radiátory?
Ideální je radiátory instalovat pod okny. Pak se studený vzduch, který proniká přes okno, rovnou ohřívá otopným tělesem a do prostoru již proudí ohřátý. Cíleným výsledkem je, že nejsou tak velké teplotní rozdíly v různých částech místnosti. Při umístění radiátoru v jiné části místnosti je nutné zvýšit velikost radiátoru až o 20% (větší velikost radiátoru = větší spotřeba tepla).
Má lokalita bydlení vliv na přirozené ztráty tepla?
Ano, jistě, čím nižší je teplota venkovního vzduchu v dané lokalitě, tím jsou ztráty tepla větší. V posledních letech jsou u nás zimy mírné, proto dochází i k menším tepelným ztrátám a lidé na teple celkově více ušetří.
Hodí se do každé místnosti stejný radiátor?
Pokud máme tu možnost a teprve vybíráme radiátory či otopná tělesa, je nutné se při rozhodování řídit velikostí místnosti, jejím účelem i vhodným umístěním tělesa. Na trhu je široká nabídka různých typů a stylů otopných těles, ať už chceme klasické, designové, retro nebo moderní, vždy by měly být výkonné a dobře čistitelné. Pokud si nevíme rady, vyplatí se vyhledat pomoc odborníka, protože dobře vyvážená tepelná soustava nám bude sloužit roky. A každý dobrý topenář by měl poskytovat také kompletní individuální poradenství.
Aby nemohlo docházet k nedotápění místností, zvolíme ideálně radiátory s vyšším výkonem.
Nejvyšší výkon otopného tělesa zajistíme vždy při úhlopříčném zapojení.
Existují také jiné typy zapojení, např. boční pravé, boční levé, kdo chce nejméně nápadné volí spodní neboli středové připojení typu VK s normovaným rozměrem 50 mm.
Radiátory by měly být vždy osazeny odpovídajícími moderními regulačními prvky, např. termostatickými ventily, které nám optimálně a pohodlně regulují tepelnou pohodu a samozřejmě šetří energií.
Na závěr známý typ na úsporu, hodící se pro všechny radiátory – nejen nové!
Reflexní fólie pro otopná tělesa zabraňuje tepelným ztrátám – tepelné záření je přímo reflektováno ode zdi do místnosti. Je vyrobena speciálně pro použití za otopnými tělesy. Základem je tenká vrstva polystyrenu, která je pokryta vrstvou kovového prášku. Aplikuje se jednoduše – nalepením na zeď do prostoru za radiátorem. K dostání je ve více variantách, dále strukturované i hladké povrchové úpravě, běžně ve všech prodejnách s topenářským sortimentem.