Dálkové vytápění v Českých Budějovicích je stále atraktivnější. V roce 2022 se k distribuční síti městské teplárny připojilo 15 nových odběratelů s roční spotřebou více než 15 tisíc GJ tepla. Šlo o další dva pavilony Nemocnice České Budějovice, halu v areálu technologického VGP parku a řadu bytových domů. Mezi nimi jsou například další objekty Na Zlaté stoce, Františka Škroupa, K. Šafáře, Rezidence Oskarka, Rezidence Knapp nebo Vila Kondik 2 a Nová Vltava III. Tímto způsobem se ušetřilo přes 400 tisíc m3 zemního plynu, který by se jinak musel v těchto objektech spálit.
„Stávající i noví zákazníci oceňují především dlouhodobě předvídatelnou a stabilní cenu, bezpečné dodávky a komplexní služby včetně non-stop dispečinku. Ani v době energetické krize nejsou tak vystaveni cenovým šokům, jaké zejména v minulém roce panovaly na komoditních trzích,“ říká Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva českobudějovické teplárny. Ta své ceny upravuje pouze jednou na přelomu roku a to maximálně do výše aktuální inflace.
A zájem o připojení trvá i letos. Pracovníci teplárny průběžně vyřizují desítky žádostí, z nichž nejdál je dalších 14 bytových domů. Finalizuje se rovněž řešení pro tři výrobní firmy, kde chtějí dosavadní vlastní plynové zdroje nahradit sdíleným systémem komunitního vytápění.
Pokud je to technicky možné a ekonomicky přijatelné, teplárna připojuje i místa, do nichž dosud její rozvody nevedly. S vyšší hustotou odběrů totiž roste i celková efektivita provozu, pozitivně ovlivňující také ceny pro všechny zákazníky.
Mnozí zákazníci přitom spolu s ekonomickými parametry odebírané energie stále více zohledňují i její dopady na životní prostředí včetně uhlíkové stopy. Budějovická Strategie pro zelené město, určující milníky dekarbonizace teplárenského provozu v souladu se závaznými evropskými termíny, z ní dělá atraktivní produkt.
„Například u výrobců a exportérů se stává parametr uhlíkové neutrality jedním z klíčových ukazatelů v konkurenčním prostředí. Roste proto poptávka po čisté energii z bezemisních a lokálních obnovitelných zdrojů. Přestože jsme zatím stále závislí na hnědém uhlí, díky vysoce účinné kogenerační výrobě tepla a elektřiny už nyní při měření uhlíkové stopy vykazujeme poměrně solidní výsledky. Zásadní posun nastane během následujících dvou let,“ vysvětluje Tomáš Kollarczyk.
V průběhu let 2023 a 2024 teplárna skokově sníží množství spalovaného uhlí o téměř dvě třetiny a tím klesne množství vypouštěných emisí včetně skleníkových plynů. Postará se o to napojení na horkovod z Jaderné elektrárny Temelín a dokončení retrofitu kotle K12, v němž se bude spalovat dřevní štěpka. V horizontu dalších pěti let pak českobudějovické teplárenské zdroje doplní zařízení na energetické využití odpadů a tím zcela skončí éra spalování uhlí.
Teplárna, která je stoprocentně vlastněna Statutárním městem České Budějovice, zásobuje teplem na 30 tisíc bytů a 418 firem, institucí, škol, zdravotnických zařízení či obchodů.