Letní odstávka výrobních zařízení, bez níž si nešlo provoz českobudějovické teplárny řadu let představit, je minulostí. Modernizací a inovací výrobních technologií se provoz vnitřně rozdělil a to umožňuje provádět údržbu a další potřebné práce po celý rok průběžně po částech.
„Tedy i na zařízeních, která jsou jinak v nepřetržitém provozu. To samozřejmě přináší nesporné výhody, především v nepřetržité dodávce tepla a technologické páry pro naše zákazníky, bez nutnosti zapojení záložní výtopny Vráto,“ říká Martin Žahourek, člen představenstva městské teplárny.
Letos byla rozsahem a časem nejnáročnější odstávka poslední uhelné části technologie. S postupným dokončováním retrofitu biomasového kotle K12, v němž se bude spalovat dřevní štěpka, bylo nutné připravit nová místa pro připojení na stávající technologie a interní technologickou infrastrukturu.
„Tím jsme zajistili, že pro dokončení výstavby retrofitu už nebude potřeba další odstávka. Všechny zbylé práce a činnosti se zvládnou za provozu,“ dodal Martin Žahourek. Rozsah ostatní údržby a dalších s výrobou spojených činností se neměnil.
Původně celofiremní letní odstávka trvala čtrnáct dnů, v posledních letech se však zkrátila až na tři dny. Na rozdíl od jiných měst, v Českých Budějovicích ale ani v této době lidé o teplou vodu nepřišli, neboť ji teplárna dodávala ze záložního zdroje Vráto.